sobota, 10 stycznia 2015

All of time and space... czyli kostiumowe epizody pewnego serialu.


Cześć! Dzisiaj będzie nietypowy-ale dający mi dużo radości, więc pewnie będzie ich więcej- post o jednym z moich ulubionych seriali zainspirowany rozmową na niedawno powstałej Krynolinowej grupie na facebook'u (więcej informacji tutaj), gdzie zapytałam z jakiego materiału mogła być uszyta jedna z sukni, która zresztą również się dzisiaj pojawi, i po udzieleniu odpowiedzi, chwili fangirlowania, Lina wyraziła chęć oglądnięcia kostiumowych odcinków tego serialu, ponieważ jakoś sam w sobie nie przypadł jej do gustu. Więc jako, że  już wcześniej o tym myślałam, a mam teraz dużo ważnych rzeczy do roboty, zabieram się do
spełnienia prośby :D

Zaczynajmy w takim razie misję serialowego nawracania, bowiem, nie wierzę, żebyście nie mieli ochoty obejrzeć wszystkich odcinków (tu po prostu muszę wkleić Szkota, bo jeśli ja Was nie przekonam to na pewno on).
 ,,Pewnym serialem" jest oczywiście ,,Doctor Who" kręcony, z przerwą, od 51 lat, a który, całkiem niedawno zawojował bez reszty moim sercem, wyobraźnią, miejscem w pokoju (tak szykuje się nowa suknia), a nawet tapetą (aktualnie goszczą na niej jedne z moich ulubionych serialowych kosmitów, nazywane pieszczotliwe przez młodsze rodzeństwo ,,Daleczkami", czyli mordercze solniczki z planety Skaro).
 Tytułowy Doctor, jest Władcą Czasu, prawie nieśmiertelnym (może zginąć, ale zwykle w krytycznej sytuacji regeneruje, zmieniając postać, dlatego jest aż 13 Doctorów, może trochę więcej wliczając ,,War Doctora" i 10 i pół, ale nie gmatwajmy sprawy), z planety Gallifrey położonej w konstelacji Kasterborous, mającym aktualnie nieco ponad 1200 lat. Podróżuje przez czas i przestrzeń w statku kosmicznym zwanym TARDIS (słynna niebieska budka, którą została gdy pewnego dnia Doctor lądując w latach 50. uszkodził ,,obwód kameleona" który powinien ją maskować upodabniając do otoczenia) wraz z towarzyszkami (podróżowanie bez ,,chodzącego sumienia" jest dla niego hmm.. niebezpieczne), ratując Ziemię i okazjonalnie inne planety, mając przy tym sporo zabawy. Zachęceni? Ja nie mogłam się temu oprzeć.
Nie rozpisując się dłużej (to i tak było moje absolutne minimum) przejdę lepiej już do omawiania odcinków, bo nikomu nie będzie się chciało tego czytać.

Uwaga! Wpis pewnie zawiera spoilery.


Omówię tylko odcinki z serii ,,New Doctor" (2005-...), ponieważ w ,,Classic Doctor" się jeszcze nie zagłębiałam. Zaczynamy!

                                                              Dziewiąty Doctor
(Sezon 1. Doctora gra Christopher Eccleston, towarzyszką jest Rose Tyler grana przez Billie Piper)

Odcinek 3
The Unquiet dead

Doctor i Rose przenoszą się do Cardiff z 1869 roku gdzie spotykają Charlesa Dickensa i badają sprawę domu rzekomo nawiedzanego przez duchy, oczywiście nie może być łatwo gdyż okazuje się, że to wcale nie są duchy... (Niestety widać tutaj mały budżet jaki miała na początku produkcja, więc kostiumy nie powalają, ale miło go sobie obejrzeć).

Odcinki 9 i 10
The Empty Child i The Doctor dances 


Dwuodcinkowa historia z dreszczykiem. Mały chłopczyk, którego nikt nie może dotknąć, taniec na niewidzialnym statku kosmicznym zaparkowanym przy Big Benie, przystojny Kapitan, dziecięca szajka okradająca domy w czasie alarmu bombowego. Zaintrygowani? 

Dziesiąty Doctor
Sezony 2. Doctora gra David Tennant, towarzyszką ciągle jest Rose.

Odcinek 2.
Tooth and Claw


Królowa Wiktoria, Torchwood (bardzo istotne w kolejnych sezonach) i wilkołaki? Czemu nie? Przecież za to kochamy Doctora. :D

Odcinek 4.
The Girl in the Fireplace


Statek, którego właściciele próbują dostać się do życia Markizy Madame Pompadour? To Wam się spodoba! I bananowe daiquiri wymyślone ,,trochę" za wcześnie. Kto inny mógł za tym stać? :D (I smutna końcówka)

Odcinek 6
The Idiot's Lantern


Tym razem Doctor i Rose lądują w latach 50 by ratować świat przed zabójczymi telewizorami. (Spokojnie, jest też odcinek o zabójczym internecie :D) Niestety to ostatni kostiumowy odcinek z Rose.

Sezon 3.
Doctorem ciągle jest David, towarzyszka to Martha Jones grana przez Freemę Agyeman.

Odcinek 2
The Shakespeare Code


Flirtujący Shakespeare, świetne nawiązania do Harrego Pottera, trzy wiedźmy, obowiązkowe podsunięcie Williamowi pomysłu na następną sztukę, wściekła na Doctora królowa Elżbieta? Do tego piękne damy, teatr Globe i zaginiona sztuka, oraz cierpiący Doctor, zdecydowanie polecam.

Odcinki 4 i 5
Daleks in Manhattan i Evolution of the Daleks (dwuodcinkowa historia)


Dalekowie i inne przypadki z tym związane, dla nie-fanów to może być dziwny odcinek, ale za to mamy śliczną aktoreczkę.

Odcinki 8 i 9
Human Nature i The Family of Blood (dwuodcinkowa historia)


To jeden z moich ulubionych! Co by było gdyby Doctor wiedziony koniecznością musiał zapomnieć wszystko czym kiedyś był i zostać nauczycielem w szkole? A przywrócenie jego prawdziwej natury (ukrytej w kieszonkowym zegarku) wymagało złamanego serca i uświadomienia sobie, że to życie jakiego nigdy nie będzie miał? To pokazuje jak bardzo Doctor miesza w życiach ludziom, których spotyka- poboczna historia chłopca, który za kilka lat ma walczyć na froncie I wojny światowej- świetna! No tak, nie wspomniałam, że wszystko dzieje się w latach 1910?

Sezon 4
Po różnych zdarzeniach związanych z ratowaniem ziemii żegnamy się z Marthą i witamy Donnę Temple Noble graną przez Catherine Tate. Doctorem wciąż jest David Tennant.


Odcinek świąteczny.
Voyage of the Damned


Po odejściu Marthy, Doctor dostaje ten odcinek dla siebie. Mamy więc święta, na statku kosmicznym, nazwanym na cześć ,,Titanica", oczywiście pasażerowie ubrani w stroje z epoki. Co mogło pójść nie tak?

Odcinek 2 (czy drugie odcinki zawsze są w tym serialu kostiumowe? :O)
Fires of Pompeii


Co byście zrobili gdybyście ,,znienacka" znaleźli się w Pompejach, akurat w dniu wybuchu wulkanu? Takie rozterki przeżywa Donna, która ku swojej rozpaczy niestety nie może nikomu pomóc (a może jednak?), ponieważ to tzw. stały punkt w czasie. Nawiasem mówiąc ten odcinek świetnie pokazuje ,,aktorski recykling" w BBC, widzimy tutaj: taksówkarza występującego w pierwszym odcinku pierwszego sezonu Sherlocka, Kapłankę, która niedługo zostanie towarzyszką Doctora i mieszczanina, który za kilka sezonów sam zostanie Doctorem (czyli kolejno Phil Davis, Karen Gillan i Peter Capaldi )

Odcinek 7
The Unicorn and the Wasp

Do tego po prostu musiało dojść! Doctor, złodziej biżuterii, osa z kosmosu, dziwne love story i... Agatha Christie! A wszystko w przepięknej scenerii lat 20 (ten odcinek pozwolił mi je choć trochę polubić).

Jedenasty Doctor
11 Doctorem jest Matt Smith, towarzyszą mu Pondowie: Amy i Rory, czyli Karen Gillan i Arthur Darvill.

Odcinek 3
Victory of the Daleks


Po Dalekach nie można się spodziewać niczego dobrego, nawet jeśli z nimi jest szansa wygrać wojnę. W tym odcinku przekonuje się o tym sam Winston Churchill.

Odcinek 6
Vampires of Venice


Nie przepadacie za wampirami? Spokojnie tutaj nawet wampiry nie mogą być ,,normalne". Sweet focia w XVII wieku, wymiana podkoszulka z wieczoru kawalerskiego na strój weneckiego mieszczanina, pojedynek i szkoła dla panien? Do tego skomplikowane relacje między bohaterami (odsyłam do wcześniejszych odcinków).

Odcinek 10


Gdybyście mogli przenieść się w czasie by poznać ulubionego malarza kto by to był? Ulubionym artystą Amy był Vincent van Gogh, więc bez zbędnych ceregieli w tym odcinku próbujemy przekonać go o wartości jego obrazów, z jakim skutkiem? UWAGA: lepiej przygotujcie chusteczki.

Sezon 6.
Bohaterowie bez zmian.

Odcinek świąteczny
A Christmas Carol (Opowieść Wigilijna)

Od jednego człowieka zależy los kilku tysięcy ludzi a Ty przypadkiem jesteś Władcą Czasu z Tardis? Może zróbmy mu szybką powtórkę z pewnej powieści Dickensa? 

Odcinek 3
The Curse of the Black Spot


Serial taki jak ten nie mógłby się obyć bez odcinka z piratami, zagadkowymi znakami na rękach i syreną.

Odcinek 4
The Doctor's Wife


Kto jest prawdziwą żoną Doctora? Kto towarzyszy mu przez całe jego życie? Zgadnijcie.
 Znakomity fanfikowy odcinek do którego scenariusz napisał Neil Gaiman, utrzymany w steampunkowym klimacie.

Odcinek świąteczny.
The Doctor, the Widow and the wardrobe.


Fabuła tego odcinka oczywiście jest inspirowana ,,Kronikami Narnii" C.S. Lewisa. Lecz tu zamiast Lwa mamy Doctora a zamiast Wiedźmy, Wdowę, która nie potrafi powiedzieć dzieciom o śmierci ojca. Czy można jeszcze uratować te święta?

Sezon 7.
Doctorem pozostaje Matt Smith, lecz Pondowie towarzyszą mu tylko do 5. odcinka, potem zastępuje ich Clara Oswin Oswald grana przez Jennę Louise Coleman.

Odcinek 2
Dinosaurs on a Spaceship


Poszukiwacz przygód, Nefertiti, Pondowie i senior rodu? To może być miła rodzinna wycieczka, ale dinozaury? W statku kosmicznym? Po tylu odcinkach nie powinniście już być zdziwieni!

Odcinek 3
A town called Mercy


Przygoda na dziś: udajemy się do małego miasteczka na Dzikim Zachodzie, szukamy sprawcy dziwnego zjawiska jakim jest elektryczność w owym o jakieś 10 lat za wcześnie i co najważniejsze: nie dajemy się zabić przez rewolwerowca grasującego po stepie.


Odcinek 5
The Angels take Manhattan (lepiej oglądnijcie go ,,prawidłowo", czyli oglądając dwa wcześniejsze sezony)


Jeśli siedzicie dość długo ,,w internetach" musicie kojarzyć Płaczące Anioły (znane już z ,,Blink" i dwuodcinkowej historii ,,Time of the Angels" ,,Flesh and stone"), na pozór zwykłe posągi, jednak zabójcze, ,,don't blink" i te sprawy. Jednocześnie ten odcinek jest ostatnim pożegnaniem z Pondami, a zaczyna się niewinnie, od szpiegowskiej powieści...

Odcinek świąteczny
The Snowmen
Początek przygody z Clarą (żeby lepiej zrozumieć odcinek lepiej najpierw obejrzeć ,,Asylum of the Daleks")


Wiktoriański Londyn, barmanka zmieniająca się w guwernantkę, tajemniczy śnieg, kilkoro przeuroczych kosmitów i Sherlock Holmes (oraz jego pierwowzór), och tak! Czego chcieć więcej. 
PS. Zwróćcie uwagę na stroje madame Vastry są cudowne (kiedyś będzie o nich post, obiecuję)

Odcinek 10
Hide


Naprawdę przerażający odcinek, nawet Doctor tutaj się boi! To chyba najstraszniejszy odcinek z wszystkich 8 serii. Ale wszystko dobre co się dobrze kończy...


Odcinek 12
The Crimson horror


Clara jest jedną z niewielu osób, którym do twarzy w uczesaniu z lat osiemdziesiątych XIX wieku. Tak więc tutaj dostajemy znów nasze ulubione trio (Madame VastraxJennyxStrax) i rozwiązujemy sprawę podejrzanie idealnego miasteczka Sweetville.

Sezon 8
Doctorem jest teraz Peter Capaldi, towarzyszka pozostaje bez zmian.

Odcinek 1
Deep breath


Może się Wam teraz wydawać, że wszystkie odcinki dzieją się w XIX wieku, a towarzyszy nam kosmiczne trio, ale w międzyczasie na prawdę są inne... W każdym razie czy może być lepszy początek nowego sezonu? 
PS. Pod koniec fajne nawiązanie do odcinka ze statkiem Pompadour, uważajcie!

Poza tym w tym odcinku po raz pierwszy poznajemy Missy. (rozwiązanie zagadki dopiero w finale sezonu)

Odcinek 3
Robots of Sherwood


W ramach spełniania marzeń towarzyszek, Doctor zabiera Clarę do Sherwood by poznać ją z Robinem Hoodem, który okazuje się nie taką bajkową postacią... 

Odcinek 8
Mummy on the Orient Express


Cudny odcinek pełen nawiązań: od oczywistych, czyli do ,,Morderstwa w Orient Expressie", do mniej oczywistych przez nawiązania do samego siebie (żelki, ,,Are you my mummy"). Poza tym: Clara wygląda tu prześlicznie w tych latach 20, co jest najlepszą argumentacją. :DDobrze, więc to koniec! Miałam mnóstwo zabawy z tworzeniem tego postu, mam nadzieję, że będzie pomocny i ,,naprawiłam was" :D Na koniec: only in Doctor Who


PS. Mam nadzieję, że nie zepsuje blogspota tym postem.
PPS. Mam nadzieję, że komuś będzie chciało się to czytać.

4 komentarze:

 1. Doktor <3 Widziałam wszystko co opisałaś, z kostiumów pojawia się jeszcze River w całkiem ładnej turniurze, w odcinku kiedy zabrali dziecko Amy (albo wcześniejszym, w każdym razie ten sam sezon a tytułu nie pamiętam). Btw, tak strasznie nie mogę odżałować, że River już się nie pojawia :( Była świetna z Mattem, z Capaldim pewnie również wypadłaby zachwycająco!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie planuję jeszcze zrobić post o kostiumach, które pojawiają się w takich odcinkach, które są zbyt spoilerowe, żeby je wymienić w takim spisie (jak ten o którym mówisz, River w kostiumie Cleopatry w ,,Pandorica opens" itp.). Też uwielbiam River i bardzo bym chciała żeby wróciła, Moffat w ogóle ostatnio powiedział, że nie wyklucza jej ponownego pojawienia, więc żyję nadzieją <3

   Usuń
 2. Muszę przyznać że trochę się pogubiłam w niektórych imionach, ale za to zdjęcia jakie dodałaś przekonują mnie coraz bardziej :P No i sam pomysł takiego podróżowania w przeszłość wydaje się ciekawy. Zastanawiam się tylko czy nie skończy się na oglądaniu odcinków tylko kostiumowych i omijaniu tych "współczesnych" :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zaręczam, po czasie zaczyna to wszystko być logiczne :D Właśnie bardzo się starałam żeby wybrać jak najbardziej zachęcające. No pewnie, że tak, która z nas nie marzyła o podróży na jeden dzień do ulubionej epoki? Spokojnie, myślę, że nie skończy się na kostiumowych :D

   Usuń